ראשי > ציוד לבנין > פיגום בתקן אירופאי

פיגום בתקן אירופאי

השימוש בפיגומים בענף הבניה הוא נרחב ובלתי נפרד מתהליך הבניה. ישנם סוגים רבים של פיגומים למטרות שונות אך תמיד מעל לכל נבחנת בטיחות הפיגומים. ישנם פיגומים לבניה, לשיפוץ חזיתות,  לצביעה, לחיפוי  אבן ועוד.

הפיגומים נועדו לספק תמיכה לעובדי בניין ולציוד במהלך עבודות הבנייה. שימוש בפיגומים שאינם עומדים בתקני בטיחות היה עד לא מזמן הגורם העיקרי לפציעה ואף למוות של פועלי בניין. בדיוק משום כך בשנת 2018 עודכן חוק הבנייה, והתווספה לו חובת שימוש בפיגומים בעלי תו תקן אירופאי בלבד.

פיגום בתו תקן אירופי – יתרונות עיקריים

ה-CEN, מכון התקנים האירופאי, קבע את תקן EN12810, המפרט דרישות תקן מאוד ברורות בהן פיגומים חייבים לעמוד. אי עמידה בדרישות אלו לא יאפשרו קבלת תו תקן. להלן הנקודות עליהן יש לשים את הדעת:   

  • עמידות – על פי דרישות התקן, פיגום חייב להיות עמיד במשך כל תקופת השימוש בו. בדיקת העמידות מתבצעת באמצעות הדמיה של שימוש בעומס אמיתי בפיגום – העמסת משקל כמה וכמה פעמים. לאחר מכן, בודקים האם ומתי נפגעת איכות הפיגום והיכולת שלו לשאת משקלים כבדים. אם הפיגום לא עמד במבחני העומס  או ירדה איכות העמידות שלן, הוא לא עומד בדרישות התקן.
  • יציבות – תקן EN12810 קובע, כי פיגום תקני הוא פיגום המסוגל לשאת גם עומסים כבדים יותר מאלה שהגדיר היצרן. קביעה זאת מטרתה להבטיח גם את בטיחותו של עובד אשר העמיס משקל כבד מדיי על הפיגום. בדיקת היציבות כוללת בחינה של מספר מצבים: מצב בו העובד מחליק מהחלק העליון של הפיגום, מצב בו הוא מחליק מהחלק התחתון שלו ומצב שבו הפועל מאבד אחיזה בפיגום כשהוא עובד על חלקו העליון. פיגום עם תקן אירופאי יהיה רק כזה אשר עמד בהצלחה בכל אחד מהמצבים האלה ועונה על הדרישות הנוספות.
  • עמידה במבחני עומס – כאמור, חשוב מאוד שהפיגום יוכל לשאת גם משקלים כבדים מאוד. על מנת להבטיח זאת, מבצעים מבחני עומס במהלכם בודקים את כושר הנשיאה שלו במספר דרגות משקל. כאשר מבצעים את מבחני העומס לוקחים בחשבון שלא מדובר רק במשקל אדם אלא גם במשקל של ציוד כבד, ואת העובדה שאמנם ברוב המקרים הכוח שמופעל על הפיגום הוא אנכי – אבל יכול להגיע גם מכיוונים אחרים. כל מצבי הקיצון הללו נבדקים לעומק, על מנת להיות בטוחים שגם במקרים כאלה ניתן יהיה לסמוך על הפיגום.
  • יציבות המשתמש בזמן העבודה בגובה – על פי התקן, פיגום בתקן אירופאי EN12810 חייב להגיע עם מעקה בטיחות כפול – האחד בגובה הברכיים והשני בגובה המותניים. את המעקות יש להתקין על גבי השלב הגבוה ביותר בפיגום  . כמו כן קיימת דרישה ללוח רגל בגובה 15 ס"מ ,המיועד למנוע נפילת חפצים מהפיגום.
  • מניעת אפשרות הרמת משטחי הדריכה  פיגום בתקן אירופאי מונע את האפשרות של השתחררות או התרוממות המדרכים,כתוצאה מעמיסה או רוח,  תופעה הקיימת בפיגומים בהם נעשה שימוש כיום בארץ, תוך סיכון העובדים ועברי האורח.

גנון טכנולוגיות משווקת פיגומים בתקן אירופאי המבטיחים את בטיחותם המלאה של פועלי בניין.

לקבלת מידע נוסף אודות פיגום בתקן אירופאי וייעוץ מקצועי – צרו עמנו קשר בטל' 04-8417843
או דרך האתר ואנחנו נשמח לעמוד לשירותכם.